Fajna Sztuka to cztery sztuki

Misją Spółdzielni jest takie wykorzystanie nowoczesnych technologii audiowizualnych, aby w prosty lecz nieszablonowy sposób przedstawić to, co jest najbardziej wartościowe w ludziach, ideach i przedmiotach.

Spółdzielnia Socjalna ?Fajna Sztuka?, zajmuje się świadczeniem usług/sprzedażą produktów z dziedzin takich, jak: produkcja i postprodukcja filmowa, realizacja filmowa, realizacja projektów multimedialnych, fotografia oraz grafika komputerowa i animacja. Działalność Spółdzielni koncentruje się głównie na obszarze reklamy, marketingu i Public Relations. Spółdzielnia uczestniczy w projektach niekomercyjnych i artystycznych, ponieważ dla tworzących ją osób, projekty takie są ważną częścią działalności i samorealizacji.

Ważna jest dla nas wartość społeczna realizowanych przez nas projektów, dlatego chętnie współpracujemy z przedsiębiorstwami, które wspierają rozwój swojego otoczenia, np. poprzez działania na rzecz środowiska naturalnego i lokalnej społeczności, czy inwestowanie w zasoby ludzkie.

Jako przedsiębiorstwo społeczne, chętnie współpracujemy z organizacjami pozarządowymi (III sektor) oferując, między innymi, różne formy promocji zasobów kulturowych, historycznych i przyrodniczych regionów, w których te organizacje działają.

Cechuje nas świeże spojrzenie i entuzjazm. Każde zlecenie realizujemy w sposób indywidualny, dobierając ekipę fachowców i sposób pracy do specyfiki projektu.

  • HISTORIA DZIAŁALNOŚCI FAJNEJ SZTUKI [w SKRÓCIE] 

    Nasza grupa założycielska poznał się w 2011 roku na warsztatach filmowych ?Weź to Nakręć? przeznaczonnych dla młodych adeptów sztuki filmowej. Ta inicjatywa została z kolei zainspirowana warsztatami operatora Sławomira Idziaka – Film Spring Open w Krakowie. Charakter tych warsztatów pozwalał uczestnikom nie tylko zgłębiać tajniki kinematografii, produkcji filmowej i fotografii ale także stawiał na naukę współpracy specjalistów z różnych dziedzin. Uczestnicy warsztatów mieli okazję współpracować w różnych pionach produkcji filmowej. Także tych, w których nie byli specjalistami. Takie podejście pozwalało nauczyć się zasad zgrania zespołu i umożliwiało poznanie całego procesu powstawania filmu.

    Postanowiliśmy przekuć tą demokratyczną i twórczą filozofię w pomysł założenia spółdzielni socjalnej zajmującej się produkcją filmową. Inicjatorami powstania spółdzielni byli Jakub Lichwa, Katarzyna Domitrz, Piotr Kęcik, Łukasz Kurkowski, Paweł Frąckiewicz oraz Patrycja Kęcik. Od początków spółdzielni do dnia dzisiejszego nasz skład ulegał naturalnym zmianom ? ale generalny skład spółdzielców został zachowany.

    Tak więc od 2013 roku uczyliśmy się współpracy ze sobą, zmienialiśmy wizje i utwierdzaliśmy się w przekonaniu, że to się może udać, i że filmowa spółdzielnia to jest to co chcemy mieć i robić w życiu. Dlatego działaliśmy od pierwszych dni, nawet podczas procesu samego zakładania spółdzielni, konsultacji, tworzenia biznesplanu i przed wnioskiem formalnym dotyczącym założenia spółdzielni. Na tym etapie tworzyliśmy nasze pierwsze wspólne prace, pozyskiwaliśmy klientów i szukaliśmy sposobu na rozgłos i promocję ale także szukaliśmy jednego konkretnego pola, na którym moglibyśmy połączyć wszystkie nasze siły.
    Zaczęliśmy od przeprowadzenia akcji ?Wyślij zdjęcie w Kosmos?, która była częścią promocyji polskich satelitów zbudowanych w ramach programu BRITE-PL. Akcja ta, na co również liczyliśmy, miała nam przynieść także pewien rozgłos. W jej wynkiu zebraliśmy prawie 5 tysięcy zdjęć Polaków i przekazaliśmy je polskim naukowcom którzy umieścili je na karcie pamięci polskiego satelity, który po wystrzeleniu w Kosmos krązy po orbicie okołoziemskiej i obserwuje jasne gwiazdy. W ten sposób pomogliśmy spopularyzować wśród Polaków program BRITE-PL a jednocześnie udało nam się efektownie zainaugurować swoją działalność. Partnerem technologicznym akcji został ?Hewlett-Packard ? HP?, który podarował na rzecz naszej spółdzielni specjalistyczny sprzęt elektroniczny aby ułatwić nam wykonanie tego zadania.

    Animacje promocyjne satelitów, które przygotowaliśmy były pokazywane w telewizji a temat akcji trafił do ogolnokrajowych mediów. Oprócz telewizji, także do radia i na portale internetowe. W zamian za naszą pracę i w podziękowaniu od Centrum Badadań Kosmicznych PAN, nasz logotyp i nazwa zostały wygrawerowane na ścianie satelity naukowego ?Heweliusz?. Tym samym staliśmy się jak na razie piewszą spółdzielnią socjalną w Kosmosie z ?własnym? satelitą!
    Kontakty zdobyte dzięki tej akcji zaowocowały kolejnymi projektami promującymi polską naukę np. współpracą z Planetarium ?Niebo Kopernika?. Tam podczas niektórych pokazów na żywo kopule full-dome można zobaczyć model 3D przygotowanego przez nas wirtualnego satelity BRITE.
    Z kolei nasze doświadczenia z technologią stereoskopowego 3D, z którą mieliśmy do czynienia podczas warsztatów Film Spring Open (link do filmu) postanowiliśmy wykorzystać do filmowej promocji lokalnych inicjatyw wspierających rozwój turystyki.
    Tak powstał film 3D pt.: ?Questing w Bałtowie? promujący działania gminy Bałtów oraz atrakcje turystyczne tego regionu. (link do filmu). Na naszym koncie znalazły się wkrótce także zlecenia czysto komercyjne takie jak przygotowanie reklamy telewizyjnej dla Etiaxilu, nakręcenie filmu dokumentalno-promocyjnego dla Wydziału Fizyki w Warszawie, a także popularnonaukowego filmu edukacyjnego pt: ?Mikrograwitacja? również dla Planetarium ?Niebo Kopernika? oraz polskiego oddzialu ESERO.
    Współpracowaliśmy m.in. z Bankiem Zachodnim WBK, Dziennikiem Rzeczpospolita, Fundacją PwC, Fundacją BGŻ BNP Paribas, Kulczyk Fundation, Amnesty International, TISE S.A.
    Szczególnie owocna jest stała współpraca z Fundacją Warszawska TV, dla której wykonaliśmy zdjęcia filmowe promujące działania Fundacji LOTTO Milion Marzeń, oraz do cyklu filmów popularyzujących sport na zlecenie Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz cyklu filmów edukacyjnych związanych z popularyzacją warszawskich zabytków dla Stołecznego Konserwatora Zabytków.

    Nasz dział fotografii przygotował reportaże fotograficzne pokazujące przedsiębiorstwa społeczne w Polsce. Zdjęcia te były pokazywane na wystawie, której gościem był min. laureat pokojowej nagrody Nobla ? Muhammad Yunus.

    W dziedzinie poligrafii i tłoczenia płyt współpracujemy z klientami zarówno z Polski jak i z zagranicy, m.in. z Belgi, Holandii i Francji. Możemy więc mówić, że nasza działalność ma wymiar nie tylko kosmiczny ale i międzynarodowy.

    Myślimy o spółdzielni ?Fajna Sztuka? jako o czymś więcej niż tylko multimedialnej firmie realizującej zadania z zakresu czterech sztuk: filmu, fotografii, animacji i poligrafii. To, także dla nas samych idealny przykład na to, że nie ma rzeczy niemożliwych. Jeśli już na samym początku podbiliśmy Kosmos to co właściwie może jeszcze może stanąć nam na drodze?
    Polecamy się serdecznie!

 

Jakub Lichwa
Jakub Lichwa
Operator filmowy, montażysta, kierownik produkcji
Katarzyna Domitrz
Katarzyna Domitrz
Fotografka, kierownik produkcji
Paweł Frąckiewicz
Paweł Frąckiewicz
Animator 2D/3D, operator filmowy
Patrycja Kęcik
Patrycja Kęcik
Projektantka nadruków na płyty
Oskar Jarzyna
Oskar Jarzyna
Fotografik
Łukasz Kurkowski
Łukasz Kurkowski
Copywriter

 

CO NAS WYRÓŻNIA?
dlaczego my

 

LATEST WORK

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress